Úvodní stránka » Časopis Regenerace
 
 
Webové stránky časopisu Regenerace, ve kterém se dozvíte o přirozené cestě ke zdraví.

JAROSLAV DUŠEK - DUCH SI VANE, KAM CHCE

Autor: Pavlína Brzáková

Jaroslav Dušek - Duch si vane, kam chce

Když jsme se naposledy s Jaroslavem Duškem setkali, naše společná knížka Ze-mě se již klubala na svět. Seděli jsme v oblíbené restauraci Phenix nad břehem Vltavy, Jarda si pochutnával na dýňových ravioli a mně vrtal v hlavě - jak se mi často při našem povídání stávalo - konec světa.

Můžeme se pobavit o konci světa. Bude, nebo nebude?
Bavit se o tom můžeme, jak chceme. Našemu dosavadnímu intelektu tahle otázka nepřísluší, protože nejsme schopni dohlédnout dosah změny, která nastává. Můžeme si o tom bájit své báje, ale v důsledku je to úplně fuk. Změna bude radikální, markantní a zřetelná. Ovšem může u některých lidí dojít - a to je záležitost, na kterou jsem zvědavý - k jakémusi resetu paměti. Svou minulost si nebudeme pamatovat. Je to podobné, jako když se nastěhujeme do domu, který je nám něčím blízký, a najednou nám po měsíci přijde, že tam žijeme dlouhá léta. Zapomeneme na minulé bydlení, které nám nebylo zrovna příjemné, vybavíme si ho jenom trochu, ale už je to pryč. A s tou nadcházející proměnou je to podobné - ani si nevšimneme, že nastala, protože se v ní budeme cítit jako doma. Nepocítíme nadšení typu: "To je změna!" Ale najednou si tiše řekneme: "Proč jsme tohle nevěděli?" Bude to, jako když se probudíme ze sna. Nebudeme řešit, jaké to bylo předtím. V nových podmínkách nás to nebude zajímat.
Jak jste na to přišel?
Já netvrdím, že to takhle bude. Jenom uvažuji o možnostech, které má Vesmír. A taky se dívám kolem sebe.

DRUHÝ DECH
Podle mayského kalendáře se mluví o tom, že přijde na sklonku tohoto roku konec. Na kongresu o šamanismu a léčitelství, který se konal v Rakousku, jsem se setkala s mayskou kněžkou Vilmou Bixtum, a ta říkala, že je to nepochopení mayského učení. Žádný konec nepřijde, protože začne nový cyklus.
Ano, je to jenom konec kalendáře. Kvalita života se změní. Strach a obavy, jež se kolem této změny šíří, mají na svědomí chytráci, kteří na tom profitují. A potom hysterické typy, které se takového strašení chytají. S kněžkou souhlasím. Přijde úleva, očista, odhození zbytečností, probuzení. Dojde k prozření, nastoupí druhý dech, proběhne určité přirozené dozrávání. Cítím to stejně. Pouze pro naše ego je to konec světa. Protože ego - staré sobectví, osobní, firemní, státní a další podobné zájmy - to všechno se rozplyne. Jako v písničce Imagine od Johna Lennona, kde se zpívá, že nebudou existovat země, hranice, náboženství. Nedávno mi přišla informace o tom, že nějaká paní ve Spojených státech se ujala dvou postižených iráckých chlapců. A jeden z nich vystoupil v soutěži, kde zpíval právě tuhle písničku. V momentě, kdy zpíval, že nebudou existovat země, publikum povstalo a tleskalo. A někteří lidé se rozplakali, protože zřetelně cítili, že svět je jeden, jen ego ho rozsekalo na své sobecké zájmy. Takový svět teď končí. Ego samozřejmě šílí, bojí se, cítí hrůzu, protože nemá vlastní život. Je to parazit, který se k tobě přidá a snaží se tě řídit a ovládat. Nemá svou existenci.
Pěkně se to poslouchá. Ale co udělat s egem? Dá se vůbec bez ega ve světě přežít?
Můžeme ego přejinačit a předělat na lásku. Přestane pak být soupeřem, Parazitem, jak je nazývají indiáni kmene Toltéků. Už nebude naším tyranem, ale stane se spojencem.

ČTYŘI ELEMENTY
V rozhovorech, které byly s vámi natočeny, ale také ve vaší knížce Ze-mě, velmi často zmiňujete poselství indiánských tradic. Ta jsou pro nás stále aktuálnější, zatímco naše civilizace indiány nepřetržitě okrádá a distribuuje jim jen samý brak a odpad...
To je hra, která je záhadná. Ale patrně je úlohou bělocha, aby vytvářel chaos. Aby do té hry vznesl změnu a proměnlivost. Zdá se, že bílá civilizace uvádí svět do pohybu, protože jejím základním elementem je oheň. Další rasy mají na starosti jiné elementy: žlutá pečuje o vzduch, černá o vodu a červená (indiáni) o zemi. Jsou se svými elementy tak spjaty, že jejich stav je neměnný, nebo lépe řečeno "přizpůsobivý". Přestože vzduch cirkuluje, voda teče... nejsou zásadní hybnou silou. Transformačním prvkem je oheň, a ten má podle indiánských legend běloch. Proto spoustu věcí ničíme, pálíme a agresivním způsobem likvidujeme. Indiáni tohle naše počínání přijali - přestože nechápali, o co se vlastně jedná. Dokladem toho je promluva náčelníka Sietla k prezidentovi Spojených států amerických v roce 1852, kdy říká: "My víme, že náš společný bůh je na vaší straně, a je nám to hádankou." Indiáni cítili bělochovu sílu a to, co s sebou přinesl, nazývali ohnivým: pušky chrlící oheň, ohnivého oře (lokomotivu) a ohnivou vodu. Z legend a vizí věděli, že něco takového přijde, a tuto transformaci přijali. Ponořeni v moudrosti, ve vyladění, změnu se zájmem přivítali.
Dokončení rozhovoru najdete v prosincové REGENERACI. S Jaroslavem Duškem rozmlouvala Pavlína BRZÁKOVÁ.


PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515