Úvodní stránka » Červenec 2013

 

Homeopatická pomoc při letních infekcích

Průjmová onemocnění

Léto nám přináší nejen letní pohodu, ale i letní infekce, jako jsou průjmy a zvracení. Vyvolat je mohou bakteruální či virové infekce, ale i nadměrná konzumace jídla, přeslunění nebo návštěva exotických zemí.

S sebou do lékárničky je vhodné si vzít Oscillococcinum, které nám v létě dobře poslouží jako prevence průjmů a pro posílení imunitního systému. Stačí jedna dávka 3x týdně.

China rubra 9 CH  při léčbě průjmových onemocnění podáváme 5 granulí 4x denně jako prevenci dehydratace a únavy při ztrátě tekutin a Arsenicum album 9 CH (5granulí při každé stolici, kdy průjem nastal po požití nečerstvého jídla).

China 9 CH  při opakovaných průjmech s velkou ztrátou tekutin, opakovaném zvracení, podáváme rozpuštěný ve vodě 5 granulí do 2dl vody každou hodinu jednu malou lžičkou (roztok vždy před napitím zamícháme nekovovou lžičkou).

Podophylum nitricum 15 CH nám může pomoci při průjmu způsobeném po požití velkého množství ovoce nebo zeleniny, 5 granulí po každé stolici (pouze na lékařský předpis).

Argentum nitrichum 15 CH podáváme v případě vodnaté stolice z důvodu tréme před nebo při cestování, případně z nadměrného požívání sladkostí, 5 granulí 3x denně nebo jednu dávku po každé stolici.

Mercurius solubilis 9 CH podáváme při masívním průjmu s příměsí krve a hlenu ve stolici, po každé stolici 5 granulí (v kombinaci s lékem China, aby organismus byl schopen držet v těle vodu). Je-li ve stolici příměs krve, může se jednat i o vážnější onemocnění - např. salmonelózu. V tomto případě navštivte lékaře, který vám provede vyšetření stolice. Při průjmovém onemocnění nebo zvracení u malého dítěte je návštěva lékaře nezbytná.

 

 Zvracení

Ipacacuanha (Ipeca) 9 CH v případně nevolnosti a zvracení podáváme v roztoku po lžičkách následně po každém zvracení (5 granulí léku na 2 dl vody)

Phosporus 9 CH při zvracení i po sebemenší dávce tekutin, přidáme do roztoku s Ipeca 5 granulí a kostky ledu, tato kombinace velmi rychle zvracení zastaví.

Nux vomica 9 CH podáváme v případě zvracení, nevolností těžkého žaludku, po přejedení nebo při alergické reakci na jídlo, 5 granulí 4x denně.

Veratrum album 9 CH při průjmu, zvracení, pocitu na omdlení, studenému pocení a k tomu jsou bolesti břicha, co 10 minut podáváme 5 granulí až do zlepšení stavu, nebo podávejte lék v roztoku viz výše.

Lycopodium 9 CH podáváme do stejného roztoku 5 granulí v případě trpí-li dítě acetonemickým zvracením (cyklicky se opakujícím). Podáváme i China 9 CH, 4x denně 5 granulí. Pokud se stav nelepší výrazně během dvou hodin, vyhledáme lékaře.

Antimonium crudum 9 CH podáváme při zvracení po přejedení a viditelné bíle povleklém jazyku, podáváme po každém zvracení 5 granulí až do normálního stavu.

Gelsemium 15 CH podáváme při problémech s nevolností, zvracením, bolestí hlavy, které se mohou objevit po přeslunění, kdy je nutné organismus ochladit, pít čistou vodu a k tomu užít Gelsemium 15 CH každou hodinu 5 granulí a také 5 granulí Ipeca 9 CH, k tomu přidat Belladonna 9 CH taktéž stejné dávkování každou hodinu 5 granulí. Jestliže se bolest hlavy nezlepší, vyhledejte lékaře.

 

 

Akutní bolest uší u dětí

 

Mnoho malých dětí trápí bolesti uší. Je-li batole příliš malé, neumí přesně říci, co ho bolí. Pokud jde o bolest ucha, rodiče ji většinou poznají tak, že má dítě ouško načervenalé, chytá se za něj a je plačtivé. Bolest uší se objevuje nejčastěji při silné rýmě. Malé děti neumějí smrkat, odsávání hlenů je nepříjemné a ne vždy se podaří předejít nahromadění hlenů a bolesti uší zabránit. 

Co dělat při akutních bolestech uší?

  1. Pokud se bolesti uší objeví náhle okolo půlnoci, homeopatický lék první pomoci bude Aconitum 9 CH v dávkování 5 granulí po ½ hodině až do vymizení bolesti.

  2. Snažte se udržet dítě v klidu, zvýšený průtok krve bolest zhoršuje. 

  3. Prokapejte nos nosními kapkami

  4. Vykapejte dítěti uši, například lihovými kapkami do uší, které jsou volně prodejné s obsahem kyseliny borité a lihu. Před aplikací je doporučujeme ohřát na  pokojovou teplotu. Ze začátku vykapávejte ucho přibližně každou 1/2 hodinu asi 3-4x, následně 4-5x denně.

  5. K léčbě počínajícího zánětu můžete použít tato homeopatika: 

Ferrum phosphoricum 15 CH – bolest ucha nastupuje pozvolna, teplota do 38 st. C.

Belladona 15 CH - náhlé bolesti uší pulzujícího charakteru, červený horký obličej, vysoká teplota

Chamomilla 15 CH – vhodná pro děti, které jsou velice přecitlivělé na bolest, snadno se podráždí, mívají záchvaty zlosti, při potížích je nic neuklidní, pořád se něčeho dožadují.

Capsicum anuum 15 CH - vhodný na pálivou bolest ucha.

Dávkování:  rozpustit 5 granulí v malé PET lahvi v čisté vodě a odpít každých 15 minut, se zlepšením prodlužovat intervaly. Léky lze i kombinovat.

V ideálním případě je možno přidat Aviaire 1x denně 5 granulí, tento homeopatický lék je na lékařský předpis. Kliničtí homeopaté tento lék předepisují svým pacientům i preventivně 1-2x měsíčně v zimním období.

V rámci léčby můžete vyzkoušet i Kneippovu metodu - obklad z hořčičné moučky:  Obklad z hořčičné moučky je starý domácí prostředek užívaný na lehký zánět uší, který dobře snášejí i děti. Jak na to:  Z trochy hořčičné moučky a trochy horké vody umíchejte řídkou kaši. Pak ji natřete na šátek nebo kapesník a na 15 minut přiložte na zanícené ucho.

Pokud bolesti uší nebo vysoké horečky i přesto přetrvávají a do několika hodin nevymizí, je nutno navštívit LÉKAŘE!!! Hnisavý zánět středního ucha je nutné léčit antibiotiky.

Když lékař usoudí, že je nutné ouško píchnout nebo bubínek praskne sám, následné hojení se pomocí homeopatických léků urychlí.

 

Poznámka redakce: Homeopatické léky mohou být prodávány ve formě granulí (kuliček), tablet, sirupů nebo v alkoholovém roztoku. Rozpouštějí se v ústech. Léky není vhodné užívat bezprostředně před jídlem a pitím nebo těsně po něm. Doporučován je časový odstup od jídla cca 15-20 minut. U kojenců a malých dětí se homeopatický lék rozpouští v malém množství čisté (neperlivé) vody. Dítěti se podává buď po lžičkách, nebo postupně dítě vodu s lékem upíjí.

 

www.svethomeopatie.cz

 

Neštovice 

 

Neštovice! Jak na ně? Jaké léky je dobré mít připravené v lékárničce pro případ, že je naše dítě dostane? Můžeme udělat něco pro zmírnění obtíží, které jejich průběh provázejí?  

 

 Zdroj: www.snezenka.org

 

Pupínky. Po celém těle se synovi udělaly pupínky! Vypadá to na neštovice. Začalo to teplotou, nestandardním chováním syna, bolestí hlavy a průjmem. Příznaky neštovic se však ještě chvíli ukrývaly. Nenapadlo mě se zpočátku podívat „do vlasové pokožky“, kde se často vyrážka objevuje jako první. Druhý den se však na těle objevily drobné skvrny, které postupně přešly do puchýřků o průměru 3-6 mm. Neštovice se „vysévaly“ postupně, vzhled puchýřků se v průběhu nemoci měnil. Akutní fáze trvala přibližně jeden týden. Nepříjemné puchýřky pokrývaly synovo tělo asi 5 dní. Pak začaly zasychat, udělaly se na nich stroupky, které se postupně uvolňovaly.

Nejprve jsme bojovali s teplotou, pak jsem hledala pomoc, jak zmírnit nepříjemné svědění, které malého nutilo ke škrábání kůže, což jsem vnímala jako problém. Obávala jsem se, aby se pupínky nezanítily a nezůstaly mu na kůži jizvy.

Co je dobré vědět, když vás navštíví neštovice…

Předně je důležité vědět, že příchod neštovic se ohlásí bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou přibližně 24-36 hodin před výskytem první neštovičky (většinou ve vlasové pokožce) a v této chvíli začíná být pacient již infekční. Jelikož se virus přenáší kapénkovou infekcí, izolujte své dítě od jakéhokoli kolektivu. Pokud se někdo s neštovicemi ve svém životě ještě nesetkal, je 90% pravděpodobnost, že se při styku s nemocným dítětem (dospělým) neštovicemi nakazí. Ve chvíli, kdy puchýřky zaschnou, nemocný přestává být infekční. Inkubační doba od prvního kontaktu s nemocným je 14 až 21 dní.

Možná to bude znít divně, ale jsem ráda, že se u syna objevily neštovice ještě v předškolním věku. U dospělých má totiž onemocnění těžší průběh a častěji bývá provázeno komplikacemi jako je zánět plic, mozku.

Jak si s neštovicemi poradit?

Především se obrnit trpělivostí. Po několika málo dnech se dítěti uleví, do kolektivu však nesmí a tak vás čekají souboje u „Člověče nezlob se“, skládání puzzle, hraní pexesa, čtení pohádek…Důležité je udržet dítě v klidu a absolutně se vyhýbat slunci. Což je v případě, kdy dostane dítě neštovice v letních měsících, velmi složité.  Na zmírnění potíží můžeme přikládat mokré hypermanganové obklady. Po odloupnutí stroupků ještě určitou dobu kůži hydratujte.

Významné místo při léčbě neštovic má i homeopatie. Její použití urychlí průběh nemoci, omezí svědění a pomáhá proti vzniku a při hojení jizviček, které po vyrážce přetrvávají.

Zeptali jsme se MUDr. Věry Budkové, jaké homeopatické léky doporučuje v případě onemocnění neštovic dětem, které navštěvují její ordinaci: 

V léčbě neštovic má homeopatie své nezastupitelné místo. V případě první pustulky, která se může nejčastěji vyskytnout v oblasti vlasové části hlavy za ušima, nad čelem - použijte lék Rhus toxicodendron 15 CH - 5 granulí každých 30 minut (třeba i šest dávek - a možná se neštovice již dále tvořit nebudou). Je dobré lék použít při prvním "pnutí" či svědění - stejným způsobem. Důležité je ho podat okamžitě při prvních projevech onemocnění.

Pokud již máme plně vyseté onemocnění, doporučuji Rhus toxicodendron 15 CH a Mezereum 9 CH - oba léky až 4x 5 granulí denně po dobu 4-6 dnů. Onemocnění proběhne internzivněji, rychleji a do úplného uzdravení. Jako prevenci jizev můžeme přidat lék Antimonium tartaricum 9 CH 5 granulí denně každý večer po dobu erupcí.  

www.svethomeopatie.cz

 

 


PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515