Úvodní stránka » Duben 2013

 

Vaginální mykóza (kvasinková infekce)

- patří mezi velmi rozšířené gynekologické onemocnění.

 

Alespoň jednou za život jí onemocní 75 % žen, u mnoha z nich se navíc objeví přemnožené kvasinky a bakterie v pochvě opakovaně.

 

Vaginální mykóza není pohlavní nemoc, protože se obvykle nepřenáší pohlavním stykem. Přesto mohou kvasinkovou infekcí onemocnět i muži – partneři žen, které poševní mykózou trpí anebo trpěly. Přestože se u mužů nemusí příznaky mykózy viditelně projevovat, mohou svoji partnerku opět nakazit. Proto je přeléčení vhodné i pro sexuálního partnera.

 

Vznik vaginální mykózy

 

Kvasinky v pochvě má každá žena a za normálních okolností jejich množství kontroluje imunitní systém a nízké pH, takže nezpůsobují žádné gynekologické potíže. Pokud se ovšem rovnováha pH poruší, kvasinky se přemnoží a rozvine se kvasinková infekce. A ta už gynekologické problémy vyvolává. Nejčastější příčinou vaginální mykózy je kvasinka Candida albicans.

 

Příčiny vzniku vaginální mykózy.

 

Poševní mykózou sice může onemocnět každá žena, některé okolnosti ovšem pravděpodobnost přemnožení kvasinek podstatně zvyšují. Výskyt infekce je spojen se změnami pH v pochvě, ke kterým dochází:

 

 • Stresem a nadměrnou psychickou zátěží.
 • Při hormonálních a endokrinologických změnách – například ženy s cukrovkou mají vyšší obsah glukózy v krvi a v tkáních, kde kvasinky nacházejí výživné prostředí.
 • Oslabená imunita – ať už v důsledku chřipky, těžkého nachlazení nebo zánětu, či používání antibiotik.
 • Nevhodná strava – jako jsou sladkosti, které zvyšují cukr v krvi, a bílé pečivo.
 • Změna klimatu (např. při cestování).
 • Dlouhodobým pobytem ve vlhkém prostředí (např. dlouhé sezení v horku, pobyt v mokrých plavkách).
 • Nošení nevhodného oblečení (těsné a neprodyšné kalhoty, nevhodné spodní prádlo).
 • Nedostatečná a nebo naopak přehnaná intimní hygiena.
 • Genetické předpoklady.

 

Charakteristickými příznaky kvasinkové infekce jsou:

 

 • Svědění pochvy.
 • Pálení pochvy.
 • Gynekologický výtok – bělavý nebo nažloutlý výtok s drolivou konzistencí, bývá bez zápachu. Někdy se ovšem objeví i zapáchající výtok, který je cítit po čerstvých kvasnicích nebo po rybách.

 

 

Preparáty pro intimní hygienu - Karel Hadek

Přestože na trhu nacházíme značné množství mycích prostředků používaných pro intimní hygienu, nelze mezi nimi najít přípravek, který by ve vztahu k přirozenému ošetření sliznice pohlavních orgánů bylo možné označit za vhodný. Všechny nám známé výrobky obsahují tenzidy – látky, které sice mají vysoký čisticí potenciál, daný schopností rozpouštět tuky, avšak vůči pokožce a sliznici se chovají agresivně. Následkem používání těchto přípravků je funkční oslabení velmi citlivé sliznice, porušení rovnováhy přítomných symbiotických mikroorganizmů, a z toho vyplývající poškození. Není bez zajímavosti, že právě lidé, kteří velmi úzkostlivě dbají na hygienu, používáním těchto fyziologicky nevhodných výrobků nejvíce trpí!

Hlavní obsahové složky: Vysoce hodnotné rostlinné oleje, např. mandlový, z vlašských ořechů, jojobový, sójový. Éterické oleje, např. levandulový, tymiánový, citronový. Lecitin. Emulgátor. Vitaminy, např. A, E, F.

Vlastnosti: Jemně a důkladně čistí sliznici pohlavních orgánů. Udržují rovnováhu symbiotické mikroflóry. Splňují všechny podmínky přirozené péče o sliznici. Působí antisepticky a deodoračně. Příjemná bylinná vůně. Vynikající a přesto jemné mycí účinky. Nedráždí citlivou sliznici pohlavních orgánů.

 Názor odborníka: „Intimní hydrofilní mycí oleje pana Karla Hadka mají skvělé dezinfekční účinky bez nepříjemných vedlejších jevů jako je svědění nebo pálení. Obsahují vitaminy A, E, F a lecitin, bylo by proto škoda nevyužít léčivé schopnosti těchto látek, a ihned po aplikaci na pokožku je omýt vodou. Mohu proto doporučit potírání poševního vchodu nejen bezprostředně po mytí, ale již půl až dvě hodiny před koupelí. Tento postup podpoří růst více¬vrstevného epitelu ve vchodu poševním, a tím zvýší odolnost pohlavních orgánů proti kvasinkám a bakteriím. Znatelně se to potom odrazí ve snížení recidiv mykotických či jiných zánětů pochvy a často také dojde i k vymizení problému při intimním styku. Potření poševního vchodu vždy před pohlavním stykem jej zpříjemní i ženám, které žádné problémy nemají. Další výhodou těchto preparátů je možnost jejich použití při koupání v bazénu nebo v přírodě, protože vytvoří na sliznici poševního vchodu ochrannou vrstvu, která dostatečně ochrání pochvu před bakteriální infekcí a před alergickou reakcí na chlorovanou vodu v bazénu.“

MUDr. Václav Fišer, gynekolog (Otištěno v časopise Aromaterapie, firmy Cosmetic Karl Hadek 2/1995) Tento příspěvek vznikl v době, kdy ještě neexistoval preparát Intimiss. Z tohoto důvodu doporučuji HY–Intimu používat již jen jako mycí olej a pro ostatní doporučované aplikace používat preparát Intimiss. Poznámka KH.

 

Doporučujeme:

 

Intimní hygiena:

HY-Intima pro ženy

 

Plísně pohlavních orgánů:

Candisan – Intimiss – Femishea

 

Prevence natržení hráze při porodu:

Intimiss

 

Záněty, výtoky:

Intimiss – Femishea


PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515