Úvodní stránka » Duben 2016

 

Homeopatika - pomocníci při alergiích!


V březnu je nejvyšší čas připravit se na sezonu zvýšeného výskytu alergenů. Jak a zda může při léčbě alergií pomoci homeopatie, jsme se zeptali alergoložky, odbornice v homeopatii, paní doktorky Renaty Sikytové, jedné z tváří naší Homeopatické poradny...

Existuje nějaké vysvětlení, které má homeopatie pro alergické obtíže?

Jakákoli alergická reakce vlastně znamená přehnanou reakci organismu na alergen. Alergenem mohou být pyly, prach, peří, plísně, roztoči, ale také potraviny, léky, různé chemické látky apod. Při vzniku alergie hraje roli dědičnost, ale také ostatní faktory jako čistota ovzduší, predispozice k alergenům (např. bydlí-li rodina ve vlhkém bytě s výskytem plísně, je riziko vzniku alergie daleko vyšší). Velmi ráda bych se také zmínila o stravě. Ta hraje důležitou roli již v období těhotenství. Pokud je v rodině alergická predispozice, měla by nastávající maminka upravit svůj jídelníček a vyvarovat se potravin, které jsou častými alergeny (např. jahody, rajčata, celer, ořechy), omezit kořeněná a ostrá jídla, vyvarovat se potravin s konzervanty a barvivy. Toto je samozřejmě třeba dodrže t i v době kojení. Pokud nelze kojit, doporučuji u dětí s predispozicí k alergiím mléko s vysoce štěpenou bílkovinou NUTRILON alergy care, ale i u dětí bez predispozice je vhodné podávat hypoalergenní mléko.

Dalším důležitým mezníkem je zavádění příkrmů do stravy. Celer, mrkev a petržel jsou silné alergeny, lepší je cuketa, pastiňák, dýně hokkaido, zelené fazolky, kedluben, pórek, zelený hrášek, červená řepa, dále pak rýže, jáhly nebo pohanka. Z ovoce například banán, dušená hruška, dušené jablko či broskev. Mouka by se měla přidávat kolem 10 měsíce věku. Piškoty a rohlíky je vhodné nahradit rýžovými či kukuřičnými křupkami.

Jaké typy léčby můžete doporučit pacientovi, který se na vás obrátí s tímto typem zdravotního problému?

Vždy záleží na tom, s jakými alergickými obtížemi pacient přichází, homeopatická léčba většinou velmi rychle a účinně zlepšuje pylové obtíže jako je rýma, slzení a pálení očí, kašel, svědění patra nebo středouší. U těchto obtíží velmi dobře fungují i homeopatické preventivní léky, které je třeba nasadit včas před očekávanou pylovou sezónou, a které pak výrazně zlepšují či zcela eliminují akutní obtíže v sezoně. Samozřejmě léčba astmatu, potravinové alergie nebo atopického ekzému je složitější a většinou vyžaduje delší časový interval. Vždy je velmi důležité vyhledat tzv. konstituční lék, který zahrnuje celou osobnost pacienta.

Můžete uvést nějakou kazuistiku, která by doložila úspěchy léčby pomocí homeopatie?

Zmínila bych zde léčbu 10ti letého chlapce s alergií na jarní pyly. Chlapec ke mně přišel koncem února, tedy již v pylové sezoně. Měl silnou vodovou rýmu, přes den mu z nosu teklo téměř neustále. V noci a ráno měl ucpaný, neprůchodný nos. Dále měl oční problémy, dominovalo výrazné zarudnutí a pálení. Nasadila jsem mu tuto medikaci: ALLIUM CEPA 9 CH 4x denně 5 granulí (na vodnatou rýmu), NUX VOMICA 9 CH 2x denně 5 granulí (na ucpaný nos), EUPHRASIA 9 CH 4x denně 5 granulí (na oční obtíže), dále jsem přidala POUMON HISTAMINE 15 CH 2x denně 5 granulí - na zklidnění celkové alergické reakce. Po 3 dnech došlo k v&yacu te;raznému zlepšení chlapcova stavu. Po týdnu jsem mu snížila dávkování léků ALLIUM CEPA a EUPHRASIA na 2x denně. Homeopatický lék NUX VOMICA začal brát pouze na noc, POUMON HISTAMINE rovněž tak. Konečný stav: chlapec užívá během jeho pylové sezony pravidelně pouze lék POUMON HISTAMINE 15 CH 2x denně 5 granulí. Ostatní léky jen výjimečně při zhoršení stavu, většinou stačí několik dávek a stav se normalizuje.

 

Hemoroidy. Účinná pomoc? Homeopatie!

Autor: MUDr. Eva Kettmannová

 

Trápí Vás hemoroidy? Znáte důvěrně nepříjemné pocity a potíže jimi způsobené? Paní doktorka MUDr. Eva Kettmannová vám mimo jiné radí využít možnosti homeopatické léčby.


Hemoroidy nebo zlatá žíla jsou žilní městky v dolní části konečníku a kolem řitního otvoru. Trápí nejčastěji lidi, kteří trpí chronickou zácpou a těhotné ženy nebo ženy po porodu. Výskyt se v dnešní době zvýšil díky sedavému způsobu života, zvýšenému stresu, nevhodnému stravování a obezitě.

Ve své praxi všem pacientům zdůrazňuji prevenci, která spočívá ve změně životního stylu, jsou to dobře známá obecná opatření. Škoda, že na ně v každodenním stresu zapomínáme:

  • více čerstvého ovoce, zeleniny a vlákniny
  • omezte konzumaci kořeněných jídel a alkoholu
  • pitný režim - pít čistou vodu nebo vodu s citronem
  • pravidelný pohyb - doporučuji jógu, protože součástí cvičení je dýchání do břicha a masáž břišních orgánů
  • pro těhotné ženy, jako prevenci zácpy, doporučuji břišní tance
  • péče o pravidelnou stolici, nutkání na stolici nikdy nezadržujte!

Na úpravu stolice doporučujeme Psyllium, je to indická vláknina, která se v žaludku chová jako želé, stolice se stává vláčná, střevní peristaltika je stimulována a průchodnost střeva usnadněna. Dávkování je 2x denně 2 čajové lžičky Psyllia (5 g) rozmíchat ve 250 ml vlažné vody, nejlépe ½ hodiny před jídlem.

V průběhu celého dne dodržujte pitný režim.

Pokud již potíže nastaly, co nejdříve nasaďte homeopatický lék

Arnika montana 9 2x denně 5 granulí.

Podle konkrétních příznaků zvolte další homeopatické léky z tabulky:

*Hamamelis virginiana 5 nebo 9
 
Hemoroidy velmi bolestivé, krvácí, zanícené.
*Aesculus hippocastanum 5 nebo 9 Hemoroidy svědí , pálí a sliznice v konečníku je suchá. Chronická zácpa.
*Colllinsonia canadensis 5 nebo 9 Hemoroidy pořád krvácí, bolest, chronická zácpa.
Nux vomica 9 Hemoroidy jsou velmi bolestivé, zlepšují se studeným obkladem. Tento lék je obzvlášť vhodný, pokud potíže následují po dietní chybě, nadměrné konzumaci kořeněných jídel nebo alkoholu. Chronická zácpa. Pocit nedokonalého vyprázdnění, pacient se v noci budí bolestí.

 


PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515