Úvodní stránka » Květen 2016

Bylinná cestovní lékárnička: Co sbalit na letní dovolenou?

 

 

 

Ať už trávíme svou letní dovolenou u moře, nebo poznáváním krás naší vlasti, je dobré přibalit s sebou na cesty prostředky, které mohou pomoci s prevencí nebo řešením nejrůznějších problémů, jež by nám mohly pokazit krásnou dovolenou. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak vybavit cestovní lékárničku bylinami, které pomáhají na různé zdravotní obtíže.

 

Aby žaludek nezlobil

 

Při zahraničních dovolených se často setkáváme s různými exotickými jídly, na jejichž chuť nemusí být naše zažívání zvyklé. V některých letoviscích bývá riziková i konzumace místní vody, případně nápojů s ledem. Problémy s trávicí soustavou nás však mohou překvapit i na tuzemské dovolené, obzvláště ve velkých vedrech, kdy hrozí rychlejší zkáza potravin. „Na akutní problémy se zažíváním je dobré užívat směs bylin s hořcem žlutým a puškvorcem. Tyto byliny totiž pomáhají podpořit trávení a harmonizovat žaludeční i střevní trakt,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. „Nejen pro děti je pak vhodný med s výtažky rozmarýnu a borůvky. Jedna lžička denně pomůže regenerovat trávicí soustavu,“ dodává Podhorná. 

 

Pro kůži jako novou

 

Spáleniny od slunce a vysušená pokožka z opalování bývají častou příčinou, proč si letní dovolenou málo užijeme. Samozřejmě nejlepší je těmto problémům předcházet. Pokud však prevenci podceníme, můžeme sáhnout například po tělovém mléce s takzvanou molekulou života. Jedná se o látku získávanou z rostlin, která motivuje tělo k očistě od škodlivin. Takové mléko umí kůži regenerovat i dostatečně hydratovat. 

 

Neškrábat! Svědění umíme zastavit

 

Letní dovolenou nám může zkazit i nepříjemný hmyz. Pokud na nás zaútočí a zanechá po sobě nepříjemné svědivé štípance, neměli bychom je v žádném případě škrábat. Obzvláště u dětí je to ale problém. Pokud však štípance potřeme olejem z lopuchu, přestanou nás svědit. Nemusíme se tak bát, že si z léta odneseme ošklivou památku v podobě pigmentových skvrn, které mohou po rozškrábaném štípanci zůstat. Lopuchový olej navíc pomáhá i vlasům, které v létě trpí kvůli slunění a koupání v mořské či chlorované vodě. Stačí jej aplikovat v podobě zábalu a navrátit tak vlasům jejich ztracený lesk.  

 

Zuby, rýma, kvasinky a bakterie. Zatočí s nimi jedna lahvička 

 

V naší bylinné cestovní lékárničce by v žádném případě neměl chybět grepový olej. Ten totiž může pomoci překonat mnohé nepříjemné situace. „Pokud vás na dovolené přepadne například bolest zubů, doporučuji si grepovým olejem pravidelně potírat dásně. Grep navíc zlikviduje viry, bakterie i plísně, což oceníte především tehdy, pokud vás na dovolené přepadne nenadálá rýma. V takovém případě potírejte olejem nosní sliznici,“ doporučuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se věnuje výrobě bylinných přípravků. „Obzvláště ženy pak ocení schopnost grepového oleje poradit si s kvasinkovými infekcemi, které na ně mohou číhat po koupání v bazénech či přírodních koupalištích. Grepový olej se však bude hodit i jako bojovník proti plísňové infekci nohou, která vás může přepadnout například právě u bazénů,“ dodává Podhorná. Na dovolených přijdeme často do styku s infekcí, ať už z potravy nebo z okolního prostředí. Zlikvidovat streptokoky a stafylokoky a předejít tak rozvinutí infekce může pomoci i tinktura ze semen grepu, z lichořeřišnice či z česneku

 
Ignatia amara a "její" příběhy


Ignatia amara je velkým lékem v mém životě. Je to hluboce působící lék, který dělá hotové zázraky a dokáže odblokovat hluboké emoční blokády. Chtěla bych se s vámi podělit o mé osobní zkušenosti s tímto lékem.

Než začnu vyprávět příběh, ráda bych ještě na úvod řekla jedno. Stále nechápu, jak homeopatie funguje - jen VÍM, že funguje. To, že ji zatím člověk nedokázal vědecky dokázat a popsat je sice škoda, ale pokud si homeopatii vyzkoušíte na vlastní kůži, přestanete k tomu, abyste uvěřili, potřebovat logické vysvětlení. Důkazem toho jsou zkrátka příběhy ze života a to mi stačí…

První velmi silné působení tohoto léku jsem pocítila, když nám jednou odešel bratr z domu. Dozvěděli jsme se, že prchnul do zahraničí. Jsem typ, který v takových situacích dokáže být až podezřele klidný a „nad věcí“. Přeci jen jsem si ale dala Ignatii, když jsem začala pociťovat, že to přestávám zvládat. Po jedné dávce jsem ucítila tak neskutečné, ale opravdu neskutečné překrvení hlavy, že jsem nevěděla, co mám dělat. Hlava mi hořela, byla jsem prý strašně červená a cítila jsem, jak se všechny ty emoce doslova vypařovaly ven. K tomu všemu jsem se hodně vyplakala. Nastoupilo to prakticky ihned, co jsem lék snědla. Toto působení na akutní zármutek je velmi rychlé, účinné a především velmi zdravé, protože se nastalá situace řeší hned a nečeká se, až se emoce začne projevovat ve fyzickém těle jako nemoc.

Druhý zážitek je poněkud jiný. Na své chronické psychické problémy jsem dostala Ignatii ve velmi vysokém ředění (normálně se takováto ředění nepodávají, ale já na sobě dělám, podobně jako Hahnemann, ráda homeopatické pokusy). Dostala jsem ředění 10M. Zde bylo působení poněkud odlišné. Nenastalo ihned tak výrazně, ale prostupovalo mou bytostí postupně a delší dobu a já jsem jen koukala a uvědomovala si, jak se měním. Vysoká ředění působí na hluboké blokády a dlouhodobé potlačování „čehosi“ v podvědomí. Nastávají změny, kterých si člověk ani nemusí všímat. Často je mu fyzicky hůř, či nastávají zcela zvláštní reakce, ale nejdůležitější je, že člověk se CÍTÍ BÝT VÍCE SÁM SEBOU A PSYCHICKY JE MU DOBŘE. CÍTÍ SE STABILNÍ A CÍTÍ VĚTŠÍ VNITŘNÍ KLID A VYROVNANOST. Těžko říct, co Ignatia odblokovala v mém případě, jen vím, že jsem velmi citlivá a hlubokých emočních zážitků jsem si prodělala celkem dost.

Pokud bych mohla shrnout základní indikace, kdy užít Ignatii, tak jsou to neprožité emoce. POZOR NA EMOCE! POTLAČENÍM NEZMIZÍ A DĚLAJÍ PAK PROBLÉMY. EMOCE SE MUSÍ PROŽÍT A K TOMU VÝBORNĚ POMÁHÁ ROZHOVOR S NĚKÝM BLÍZKÝM, UMĚNÍ ČI JINÁ REALIZACE, HOMEOPATIE A BACHOVY KVĚTOVÉ ESENCE. IGNATIA AMARA JE JEDNÍM Z HOMEOPATICKÝCH LÉKŮ PRO PŘÍPAD, KDY JSTE PROŽILI NĚJAKÉ EMOČNÍ TRAUMA - ROZVOD, ÚMRTÍ, ZKLAMÁNÍ, NĚKDO ZMAŘIL VAŠE SNY A HLUBOKÁ PŘÁNÍ A VY JSTE EMOCIONÁLNÍ OSOBA, KTERÉ SE TO DOTKLO. Pokud si často povzdychnete „ACH JO“, máte chronický kašel, jste smutní, máte partnerské problémy, tiky, záškuby či něco jiného, co vás dlouho trápí a je to všechno od „té doby“, co Vám někdo zemřel, někdo Vás opustil, někdo Vám ublížil, zkuste si tento lék vzít. Jsou lidé, kteří takové problémy přejdou bez problémů a jedou dále, ale jsou i osoby citlivější, kteří zkrátka potřebují pomoc, aby se vzpamatovali a to není žádná zbabělost či slabost. Slabost je si to nepřiznat a zbabělost je to potlačit a odmítat pomoc…

Dva příběhy s Ignatiou

  • Paní kolem 35 let. První těhotenství a porod proběhl v pořádku. Chtěla by druhé dítě, ale nemůže otěhotnět. Před několika lety ji zemřela maminka na rakovinu. Během rozhovoru vůbec neřešila svůj hlavní problém s otěhotněním, ale v podstatě byl celý rozhovor o tom, jak probíhala péče o nemocnou maminku a jak to bylo strašné, když zemřela. Měla jsem z toho pocit, jako by se to stalo včera. Paní dostala Ignatii amaru 1M a za 14 dní další dávku. Do 1 měsíce otěhotněla a po smutku nezbyla ani stopa. Za devět měsíců se narodila krásná zdravá holčička.
  • Mladá žena, rozvedená. Našla si nového přítele a vše bylo v pořádku. Tento přítel ji však také opustil. Přišla ke mně s velkými bolestmi zad. Nepomáhaly léky na bolest ani masáže. Bolesti přetrvávaly. Na otázku od kdy ji záda bolí, odpověděla, že od té doby, co ji opustil přítel. Dostala Ignatii amaru v ředění 200 a po 14 dnech znovu dávku 1M. Při kontrole po 1 měsíci přišla s tím, že od první dávky pociťovala zlepšení a bolesti úplně zmizely.

Autor: Denisa Wawreczková, www.svethomeopatie.cz, Zdroj: Lída Kindlová 

Meduňkové osvěžení

 

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

 

V květnu všechno kolem nás kvete a bují, štěbetá, cvrliká a bzučí... a příroda září odstíny svěží jarní zeleně a pastelovými tóny kvetoucích stromů. Pro teplé jarní dny nám příroda nabízí příjemné osvěžení v podobě nápojů z čerstvých bylinek.

 

Vyzkoušejte meduňkový nápoj, který není třeba zalévat vroucí vodou jako čaj, ale jenom za studena vylouhovat. Tento vynikající zelený nápoj připravíme snadno rozmixováním čerstvých lístků meduňky s vodou. Podle chuti a možností můžeme do nápoje kombinovat dohromady různé bylinky, mátu, maliník, kopřivu a další.

 

Meduňka lékařská je otužilá trvalka, která roste v bohatých trsech a kvete počátkem léta drobnými bílými kvítky. Celá rostlina příjemně voní po citrónech, její vůně láká včely a má uklidňující účinky. Nazývá se proto také „lemonka“ a „potěšení srdce“. Ve středověku meduňku nosily prosté ženy i urozené dámy v látkových amuletech na krku aby jim přinášela štěstí v lásce, ochraňovala je před nevolností, vyrážkou, pokousání psem a bolení v krku. Věřilo se že pití meduňkového čaje prodlužuje život, jak tvrdil princ Levellyn z Glamorganu, který ho pil denně celý svůj 108 let dlouhý život. Od začátku 17. století mniši v klášteře bosých karmelitánů z meduňky vyráběli slavné karmelitské kapky, tyto kapky se dodnes s úspěchem užívají.

 

Jak meduňka působí na zdraví?

 

Meduňka obsahuje hlavně vonné silice a další látky. Působí sedativně, utišuje a zklidňuje nervy i zažívání, pomáhá při nespavosti, úzkosti a nervové vyčerpanosti, bušení srdce, při nadýmání a křečových bolestech a proti škytavce. Zvyšuje vylučování žluče a pro tyto účely se kombinuje s hořkými bylinami jako zeměžluč a smil písečný. V aromaterapii se používá meduňkový éterický olej do koupelových a sprchových olejů, kosmetických přípravků pro péči o obličej a vlasy, ústní dutinu a zuby i pro intimní hygienu. Éterický meduňkový olej patří mezi vzácné dražší oleje a používá se pro zevní použití při poštípání hmyzem, pro odpuzení hmyzu, při bolestech hlavy a revmatismu. Postižená místa natíráme naředěným éterickým olejem v poměru 1 kapka éterického oleje na 10 ml mandlového či jiného rostlinného oleje. Zakoupit můžeme také meduňku v jojobě od Nobilis, kde je již zředěný éterický olej v jojobovém oleji v ideálním poměru za příznivou cenu. (Pozor na předávkování – nezředěná silice může způsobit malátnost a snížit krevní tlak). Meduňka jako mírné uklidňující sedativum je vhodná i v těhotenství, při kojení a pro děti, vypovídá o tom i jeden z lidových názvů: „matkové thé“. Může zklidnit žaludek při těhotenských nevolnostech a při kojení zklidnit i kojence. Při dodržování doporučených dávek nemá vedlejší účinky, neměli bychom ji však užívat dlouhodobě, ale střídat ji s jinými bylinkami. Meduňkový čaj zklidňuje děti před spaním a tiší bolesti bříška a nepříjemné pocity v krku. Na celkové zklidnění můžeme přidat trošku medu, na bolení bříška nesladíme. Pro lepší usínání dětí pomáhá polštářek nebo látková panenka naplněná sušenou meduňkou. Výborný je pro děti jarní čaj z čerstvých či sušených květů trnky obecné a listů meduňky.

 

Kdy sklízet nať meduňky?

 

Meduňka se pěstuje dobře v záhoně i v květináči venku či na okně. Listy jsou nejvoňavější na začátku léta před rozkvětem rostliny. Nať meduňky k sušení sbíráme za suchého počasí (ne po dešti) nejlépe v poledne od května do července, nejlepší jsou mladé rostliny před rozkvětem, nebo vršky starších. Sušíme ji rychle ve stínu na větraném místě na sítech nebo i ve svazcích, neměla by zhnědnout a neskladujeme ji déle než 1 rok, rychle ztrácí vůni. K jídlu a na čaj z čerstvých listů sbíráme už od dubna do podzimu první lístky.

 

 

 

Recepty pro zdraví i do kuchyně

 

  • Čaj (nálev) z meduňky při pocitu strachu a úzkosti a bušení srdce:

 

1 zarovnanou polévkovou lžíci sušených listů přelijeme šálkem vroucí vody a louhujeme 5 minut. Pijeme teplé po každém hlavním jídle.

 

  • Čaj (nálev) z meduňky a máty při bolestivých křečích z nadýmání a menstruace:

 

Po 1 lžičce sušené meduňky + máty zalijeme hrnkem vroucí vody a louhujeme 8 – 10 minut, pijeme při potížích až 3 šálky denně, ne však večer nejpozději do 17 hodiny.

 

  • Osvěžující meduňkový nápoj (výluh zastudena):

 

2 hrsti čerstvě natrhaných meduňkových listů
1 – 2 bio citróny
med podle chuti

 

Postup: Opranou jarní meduňku zalijeme 1,5 litrem studené pramenité vody, rozmixujeme a necháme louhovat asi 5 -10 minut a přecedíme. Med rozpustíme v trošce teplé vody a necháme vychladit a pak smícháme s přecezeným výluhem z meduňky a šťávou z citrónu. Podáváme ozdobené kolečky citrónu a lístky meduňky v teplých jarních a letních dnech.

 

  • Krkonošská meduňková omáčka:

 

Z másla a mouky opražíme světlou jíšku, kterou okořeníme 2 bobkovými listy a zalijeme ji studeným vývarem a do hladka povaříme. Pak vyndáme bobkové listy, přilijeme asi ½ litru smetany a na másle podušenou jemně nasekanou meduňku, dosolíme a už nevaříme. Omáčka voní po meduňce a po citrónu a podává se k vařenému masu nebo zelenině.

 

V kuchyni se používá čerstvá meduňka nebo jen krátce tepelně upravená, jinak ztrácí svou vůni. Přidává se do bylinkových ochucených octů a olejů, sýrů, jogurtů a másel, sladkých dezertů, zmrzlin a osvěžujících letních nápojů.PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515