Úvodní stránka » Říjen 2016

 

Kdy začít s prevencí?

Autor: Lucie Nestrašilová, www.svethomeopatie.cz

Ať chceme, nebo ne, období viróz se pomalu, ale jistě blíží a tak se nás naši čtenáři  čím dál tím více ptají, kdy je nejlepší začít s prevencí...

Moje kamarádka, Alena, má dvě malé děti. Elišku a Pepíka. Se svým mužem a dětmi žije v příměstském rodinném domku společně s rodiči, což jí přináší velké výhody, neb má vždy babičku s dědečkem „po ruce“ a nemá starosti s případným hlídáním svých dětí.

Starší dceři, Elišce, je 5 let. Před dvěma roky začala chodit do mateřské školy. Do té doby téměř nemarodila, ale po nástupu do kolektivu se u ní objevovalo jedno onemocnění za druhým. Procházela si tvz. „imunitním tréninkem“, jak jsem byla kdysi i já od paní doktorky mého syna informována, tímto „netradičním tréninkem“ si, bohužel, musí projít každé dítě.

Onemocnění malé Elišky začínalo vždy klasicky tak, jak to my, rodiče malých i starších dětí důvěrně známe. Nejprve dostala lehkou rýmu, nejdříve vodnatou, postupně se rýma zahustila, následně se přidal i kašel, někdy dostala i teplotu. Kamarádka ji musela pokaždé nechat 2-3 dny doma. Naštěstí má „funkční“ babičku a nemusela při těchto krátkodobých virózách přerušovat práci.

Nešťastné však bylo, že kdykoli se Eliška vrátila zpět do školky, stačily 1-2 dny a celý kolotoč se opakoval. Pro Aleninu rodinu to bylo o to horší, že vždy záhy onemocněl i její mladší, 1,5letý bráška, Pepík, který měl však průběh onemocnění o dost komplikovanější. Většinou mu rýma „sedla“ do středouší a opakovaně dostával antibiotika, což situaci, bohužel, neřešilo.

Potíže měla v rodině i babička Elišky a Pepíka, která trpí chronickou bronchitidou. Kdykoli Eliška nebo Pepík onemocněli, babičky stav se zhoršil, trpěla dušností a vždy od své lékařky dostala rovněž antibiotika.

V tomto období jsem se s Alenou moc často neviděla a tak jsem netušila, čím si její rodina prochází. Jednou, když jsme se potkali na svatbě naší společné kamarádky, se mi Alena s tímto problémem svěřila. Jelikož jsem se svým nejmladším synem měla podobné problémy, doporučila jsem jí návštěvu svojí lékařky, která umí mimo jiné velmi efektivně léčit pomocí homeopatie.

Alena se tedy vypravila k paní doktorce do homeopatické poradny. Malému Pepíkovi byla doporučena individuální homeopatická léčba. V rámci první homeopatické konzultace, probrala paní doktorka s Alenou i celkovou rodinnou anamnézu, aby zjistila, jaká onemocnění se v rodině vyskytují a celkovou zdravotní situaci rodiny.

Paní doktorka Aleně doporučila, užívání přípravku Oscillococcinum. Od té doby se četnost virových onemocnění u malé Elišky i ostatních členů rodiny podstatně snížila. Když má Eliška rýmu, zůstane 2-3 dny doma a pak může jít zpátky do školky a nemoc se jí nevrátí. Onemocnění babičky i malého Pepíka probíhají rovněž bez komplikací a kamarádka má radost, že se rozhodla situaci komplexně řešit, zašla k paní doktorce a nedá na Oscillo dopustit.

 

Zeptali jsme se lékařky, alergoložky, klinické imunoložky a odbornici v homeopatii, MUDr. Evy Kettmannové, na dávkování přípravku Oscillococcinum:

"Svým pacientům doporučuji Oscillococcinum na posílení imunity v podzimním a zimním období, je zvlášť vhodný pro děti, které nastupují do kolektivu nebo díky starším sourozencům jsou vystaveny riziku infekce. U dospělých tento přípravek doporučuji pacientům, kteří trpí na časté infekce dýchacích cest a paušálně všem alergikům a astmatikům. Jakmile začne topná sezona, slábne přirozená obranyschopnost sliznic vůči virům, a to je taky jeden z důvodů, proč mnozí lidé začnou trpět na infekce dýchacích cest právě na podzim. Snažím se doporučit přírodní prostředky, které nezatěžují organizmus vedlejšími účinky, u alergiků považuji tento aspekt za zvlášť důležitý.

Maminky mých malých pacientů se snažím vést k tomu, aby měly doma po ruce domácí lékárničku s homeopatiky a aby v ní nechybělo Oscillococcinum. U akutních nemocí je totiž důležité, aby bylo nasazeno při prvních příznacích (které jako naschvál bývají večer nebo právě přes víkend).

Ve Francii se Oscillo již víc než 60 let těší velké popularitě díky svému účinku v prevenci a léčbě chřipky. Stejnou zkušenost mají i praktičtí lékaři-odborníci v homeopatii u nás. V praxi dětských lékařů je však nejčastěji předepisován na běžné virové infekce - nachlazení, bolest v krku, akutní rýma, zánět hrtanu, zánět průdušnice, všechny tyto nemoci jsou nejčastěji způsobeny právě viry a Oscillo podporuje protivirovou imunitu. Důležité je podat první dávku co nejdřív a dodržet dávkování, které uvádím v tabulce.

Preventivní dávkování 1 dóza týdně
U akutní nemoci

Od prvních příznaků co nejdříve užít 1 dózu, následně užívat 1 dózu 3x denně po dobu 1-3 dnů.

 

Celý obsah jedné dózy nechat rozpustit pod jazykem, nezapíjet, užívat mezi jídly (odstup od jídla by měl být aspoň 15 minut).

Pro děti a dospělé je dávkování stejné. Pro miminka rozpusťte jednu dávku (1 dóza) v trošce převařené kojenecké vody, počet dávek je stejný jako u dospělých.

 


Homeopatická samoléčba akutní rýmy pro pokročilé

 

Pokud je při léčbě akutní rýmy homeopatický lék správně zvolen a včas nasazen, příznaky rýmy se zmírní, její průběh zkrátí a nemocný se bude cítit lépe. Při hledání vhodného léku se nejprve zamyslete nad celkovým stavem, sledujte charakter výtoku a průvodní potíže. Čím více příznaků stavu pacienta odpovídá, tím jistější je volba správného homeopatického léku.

Všechny léky podávejte podle následujícího schématu:

1.den: 5 granulí každou hodinu, se zlepšením prodlužujte intervaly na 5 granulí 4x denně a s odezněním příznaků postupně vysazujte.

Příznaky akutní rýmy:

Horký, suchý a ucpaný nos, silná žízeň, zimnice - Aconitum 9 CH

Po vystavení prudkému chladu, sekret málo vydatný, pálivý, zimomřivost - Arsenicum album 9 CH

Nos je od ustavičného potahování a dloubání citlivý a rozbolavělý - Arum triphyllum 9 CH

Pálivý nosní sekret s mírným nedráždivým slzením - Allium cepa 9 CH

Sekret vydatný, vodnatý a dráždivý, nos nateklý a červený, bolesti u kořene nosu - Kalium iodatum 9 CH

Ucpaný nos při vlhkém počasí - Dulcamara 9 CH

Vodnatý sekret, ztráta chuti i čichu - Natrum muriaticum 9 CH

V noci ucpaný nos, ráno kýchání, pocit, že se nemůže zahřát - Nux vomica 9 CH

Suchá rýma, bolesti u kořene nosu, rýma se hned usadí v čelních dutinách – Sticta pulmonaria 9 CH

Pacient sám sebe při mluvení špatně slyší, hučí a praská mu v uších, sekret je hlenovitý, hustý, nedráždivý, ztráta čichu a pokašlávání - Kalium muriaticum 9 CH

Když sekret zežloutne nebo co podávat místo Pamyconu:

Nejčastěji indikovaný lék u lidí se sklonem k zánětu dutin, rýma začíná pocitem suchého a ucpaného nosu a tlakem u kořene nosu. Sekret je ze začátku hojný, záhy se mění na žlutozelený táhnoucí se a přilnavý, nelze jej snadno vysmrkat, tvoří se přilnavé krusty - Kalium bichromicum 9 CH

V noci kašel, přes den hojná rýma, pacient je přecitlivělý, děti plačtivé, v teplé místnosti má ucpaný nos, zlepšuje se na čerstvém vzduchu - Pulsatilla 15 CH

Velké množství hustého vazkého žlutého hlenu, stéká do krku - Hydrastis 9 CH

Rozedřený a bolavý nos, hnisavý páchnoucí sekret i dech, zvýšená tvorba slin, často zimnice - Mercurius solubilis 9 CH

Páchnoucí hnisavá rýma, zimomřivost - Hepar sulfur 15 CHAutor: MUDr. Eva Kettmannová

Zdroj: Ludmila Kindlová, www.svethomeopatie.cz


PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515