Úvodní stránka » Srpen 2016

 

Máte jizvu a nevíte, jak se jí zbavit?

Pacient, kterému se na kůži vytvoří po zranění nebo i po očkování jizvy – ztluštělé, vystouplé nad povrch kůže - má problém Jedná se sice spíše o kosmetický problém, ale ten může dojít až tak daleko, že pacienti končí kvůli odstranění jizvy u plastického chirurga.

Paradoxně se může stát, že po odstranění původní jizvy se vytvoří jizva větší. V tomto závažném případě je nezbytné vyhledat lékaře homeopata, který pacientovi vybere tzv. terénní lék a pomůže organizmu změnit reaktivitu a zmírnit tyto jizevnaté procesy. Bohužel ani po homeopatické léčbě většinou nedojde k úplnému vymizení jizvy, uvolní se ale podkožní srůsty, jizva se dostane do úrovně kůže, vybledne, výrazně se zmenší. Navíc homeopatická léčba zabrání tomu, aby se každé další zranění už nehojilo touto tzv. keloidní jizvou.

Je ale dobré, zvláště při chirurgickém zákroku, podávat homeopatické léky jako prevenci proti vzniku keloidní jizvy, a to zejména u pacientů, kteří mají k tvorbě keloidních jizev sklony.

Homeopatická doporučení jsou následující:

  • Prevence tvorby keloidní jizvy: u řezných ran jakéhokoliv původu podáváme lék Staphysagria  15 C 2x denně 5 granulí, Arnica montana 9 C 3x denně 5 granulí a Graphites 15 C 1x denně 5 granulí, až do zhojení jizvy.
  • Pacientům s již vytvořenou keloidní jizvou podáváme lék Thuya occidentalis 15 C, 1x denně 5 granulí a lék Graphites 15 C, 1x denně 5 granulí.
  • Má-li pacient celkově nekvalitní vazivo, které se projevuje sklonem k úrazům (vymknutí), problémům s páteří, ochablému držení těla, poruchám růstu nehtů, sklonem k tvorbě jizev je pro něj vhodný homeopatický lék Calcarea fluorica 15 C, 3x denně 5 granulí. Lék působí rovněž na křečové žíly.
  • Silicea je zase homeopatickým lékem pro pacienty, kteří mají křehké kosti a vazivo, jejich kůže rychle ztrácí elasticitu a proto se snadno tvoří vějířky vrásek. Staré jizvy bolí, pacienti jsou celkově zimomřiví, mají ledové ruce a nohy a na nehtech jsou často patrné bílé tečky typické pro nedostatek křemíku v organizmu (doporučuji doplnit konzumací kořenové zeleniny, zvláště ředkviček v dávce 2 polévkové lžíce denně po dobu 6 týdnů).

Jestliže vám výše jmenované preparáty nepomohou, budete muset navštívit lékaře homeopata, který vám nastaví individuální léčbu.


Zdroj: Lucie Nestrašilová, www.svethomeopatie.czPrázdninový tip – jak vyzrát na vši u dětí přírodními prostředky

Maminky dětí školkového a školního věku se o prázdninách často zhrozí, když najdou ve vlasech neustále drbajícího se dítěte nevítané hmyzí návštěvníky – vši dětské. Někdy to může postihnout celou rodinu (když se na vši přijde až po delší době), nebo nás vešky překvapí při pobytu na chalupě mimo civilizaci a lékárnu.

Proto doporučuji pro první pomoc do letní cestovní lékárničky vždy přibalit malou lahvičku éterického oleje z čajovníku Tea Tree neboli TTO a lahvičku s levandulovým olejem. Dobrým pomocníkem je také obyčejný ocet, který najdete v každé domácnosti.

Pomocník z Austrálie – čajovníkový olej TTO

Jako první pomoc postačí 5–20 kapek TTO přímo do dávky dětského šamponu podle věku dítěte (olejový zábal lze použít pro děti asi od 3 let, oleje se jim nesmí dostat do očí, pro menší děti stačí šampon s 3-5 kapek TTO). Dětem na letní tábory přidávám do šamponu s sebou také TTO jako prevenci.

V lékárnách na vši nabízejí různé drahé a nefunkční prostředky, které jsme postupně vyzkoušeli. Jediný, který "zabral", byl olejový na bázi aromaterapie, ale při častějším používání a delších vlasech u dívek se dost prodraží. Později jsem se jím tedy inspirovala a z éterických olejů jsem si připravila vlastní AROMATERAPEUTICKOU SMĚS NA VŠI.

Do rozprašovače do 60 ml základu z hydrofilního neutrálního oleje jsem přimíchala tyto éterické oleje, vybrat lze ze 3 variant:

1. směs - 30 kapek Tea Tree + 10 kapek levandule + 5 kapek eukalyptu + 5 kapek citronely
2. směs - 30 kapek TTO + 10 kapek levandule + 10 kapek citronely
3. směs - 30 kapek TTO + 20 kapek levandule

V aromaterapii je potřeba individuální přístup. Každému voní a zároveň ho léčí něco jiného. Dětem proto dáváme možnost výběru, která vůně jim voní, abychom jim naopak nezpůsobovali zbytečná nepříjemná traumata.

Pokud nemáme všechny uvedené oleje, postačí samotný čajovníkový olej TTO ve větším množství asi 50 kapek do rozprašovače 60 ml hydrofilního oleje. Někdo také úspěšné používá obyčejnou Francovku v poměru 1:2 (méně Francovky více oleje) přimíchanou do jedlého oleje (nesmí přijít do očí). Olej určený do kuchyně se těžko z vlasů vymývá, proto používám méně mastný hydrofilní olej neutrální určený ke sprchování a koupelím, který je upraven tak, aby se dal smíchat s vodou. Objednat ho lze stejně jako éterické oleje přes lékárny či internet.

Doma si můžeme vyrobit vlastní hydrofilní olej pomocí přírodního emulgátoru ze sojového lecitinu. Jako základ směsi vezmeme čistý slunečnicový či méně mastný mandlový olej z lékárny (50 ml). Jako emulgátor rozmícháme zvlášť v 10 ml horké vody 1 lžičku granulovaného lecitinu, který se prodává v obchodech se zdravou výživou jako potravinový doplněk. Potom přecedíme lecitinový roztok přes hustý čajový cedníček do oleje a důkladně promícháme. Pak přidáme TTO či další éterické oleje podle výše uvedených návodů. Před použitím je nutné směs vždy protřepat.

Postup: S olejovou směsí dětem důkladně nastříkáme suché vlasy a ty pak neprodyšně zakryjeme igelitovým sáčkem nejméně na ½ hodiny. Potom vlasy důkladně vyčesáváme hustým kovovým hřebínkem. Nakonec umyjeme 2x šampónem a opláchneme vodou v umyvadle se 2-3 lžícemi octa. Oplachování octovou vodou je důležité. Ocet rozpouští lepidlo, kterým drží hnidy na vlasech a lépe se pak vyčesávají. Vyčesávat je třeba denně po celý týden, oleje zahubí jen lezoucí vši, ale z jejich vajíček - hnid se líhnou další vši. Lepší je vešky včas vyčesat než se rozmnoží. Po týdnu je třeba zábal zopakovat.

Pro rodiče školáků

Výskyt vší ve vlasech dětí je v poslední době velmi rozšířený problém ve školách, školkách a letních táborech. Dávno už neplatí, že by zavšivení postihovalo jenom děti z nižších sociálních vrstev a už vůbec nesouvisí s úrovní hygieny. Je potřeba o tomto problému mluvit otevřeně a místo utajování se ho snažit smysluplně řešit.

Prevence: Požádejte organizátory táborů a škol v přírodě, aby důsledně od rodičů požadovali podepsané potvrzení o kontrole výskytu vší spolu s bezinfekčností před každým odjezdem na tábor či výpravu. Praktikovalo se to stejně ve FZŠ Brdičkova, když jely naše děti na hory a je to jediná cesta, jak přenášení vší zamezit předem. Kontrolujte dítě po každém táboře.

Jak poznat vši?

Jestli má vaše dítě vši poznáte nejen podle toho, že se drbe a svědí ho hlava a krk (to může zjistit až po několika týdnech od získání první vešky a může jich mít zatím plnou hlavu...), ale nejlépe kontrolou vyčesáním vlasů hustým kovovým hřebínkem (všiváčkem) nad bílým umyvadlem nebo papírem. Všechno vyčesané co se hýbe a leze, jsou vešky, pokud to skáče jsou to blechy. K vyhubení pomohou oleje, ale opakované kontrolování a vyčesávání je nezbytné. Povlečení i oblečení a čepice je třeba vyprat nebo alespoň vysát vysavačem. Veš sama zahyne po 24 hodinách bez hostitele, takže po 2 dnech už nehrozí nebezpečí přenosu vší z oblečení či povlečení. Slušností je po nálezů vší u vlastního dítěte informovat rodiče jeho kamarádů, se kterými bylo v poslední době v osobním kontaktu, aby jejich rodiče zjistili výskyt vší včas a ne až po delší době, kdy se hmyz rozmnoží. Jednu nalezenou vešku stačí vyčesat a pravidelně kontrolovat vlasy, když jich je více, je potřeba použít oleje.

 

Zdroj: Lucie Nestrašilová, www.svethomeopatie.cz

 PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515