Úvodní stránka » Svět homeopatie

http://svethomeopatie.cz/cs/

Sdružení lékařů praktikujících homeopatii

Rady lékařů, zkušenosti pacientů...

 

 

Šumivé tablety. Jsou dobré nebo ne?

Jedna šumivá tableta ráno, druhá v poledne a další jen tak na chuť během dne. Máme je rádi, ale... Nezatěžují příliš náš organismus? Ptáte se vy - odpovídáme my, přesněji naše nutriční poradkyně Ludmila Pszczolková...


Zdroj: Lucie Nestrašilová

Dotaz:

Zajímá mne Váš názor na šumivé tablety (např. hořčík, vitamín C nebo zinek). Každý den sportuji, docela hodně se potím, tak si před cvičením vždy udělám šumák s vitamínem C a během cvičení piji šumák s hořčíkem. Čili každý den si dám alespoň dva tyto šumáky. Velmi mi chutnají, více než iontové nápoje, jsou osvěžující. Někdy si dám další i během dne. Není možné, že bych si tímto mohla nějak zatížit organismus? Není takováto konzumace (denně min.2 tablety) nadměrná a nebezpečná? Jinak se domnívám, že dodržuji zásady zdravé výživy.

Názor nutriční poradykně, paní Ludmily Pszcolkové:

Já osobně nejsem příznivcem doplňků stravy, jen ve zcela výjimečných případech. Využitelnost chemicky vyrobených vitaminů je asi 20%, což je celkem málo. Vzhledem k tomu, že jsou do tablet přidávány ještě různé chemické přísady, sladidla, je jejich výsledný efekt diskutabilní.

U šumivých tablet jsem ještě opatrnější, protože při jejich užívání často dochází k podráždění žaludeční sliznice. Pokud je vaše strava vyvážená, jíte dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, pak bych se nebála, že máte málo vitaminů. Byla jsem na výborné přednášce "Oxidační stres a antioxidanty", kterou přednášel prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA. Týkala se právě vitaminů i antioxidantů. Pan profesor nám ukázal několik grafů a tabulek s výsledky různých studií s vitaminovými doplňky, aby nakonec vzal do ruky jablko a řekl, že nejlepším antioxidantem je právě toto přírodní jablko. Jsou v něm kromě vitaminů obsaženy i jiné přírodní látky, které vstřebatelnost a využitelnost vitaminů zvyšují. Navíc poukazoval na to, že studie, které jsou prováděny proto, aby potvrdily efekt užívání syntetických vitaminových doplňků, nic světoborného nepřinesly.

Souhrnem - pokud má člověk problémy se sníženou imunitou a problémy s jejich vstřebáváním, jsou vitaminové preparáty na místě, ale cíleně a krátkodobě. V opačném případě jsou to buď jen vyhozené peníze nebo vyhozené peníze + zdravotní problémy, protože přísady v tabletách mohou zatěžovat organizmus.

Pokud si dáte během dne 2 tbl po 1000 mg, dodáte tělu 2 g vit. C, což je dost. Tolik organismus nepotřebuje (v případě normálního stravovacího režimu). Pokud si ale dáte tablety 3 nebo i 4, dostáváte se k dolní hranici předávkování. U vitaminu C k předávkování dojít může, tělo ho nevyloučí tak jednoduše, zatěžuje pak játra a ledviny. Navíc se při vysokých dávkách vitaminu C snižuje významně jeho vstřebatelnost (v desítkách procent). Potom se může stát, že při snížení příjmu vitamínu nastane jeho nedostatek (tělo ho „jakoby“ nebude umět efektivně z potravy vyextrahovat).

Při sportovní aktivitě se sice potíte, to ale na množství vitaminu C žádný vliv nemá, protože pocením ztrácíte jiné ionty (sodík, draslík, hořčík, chlor – pokud míváte křeče, pak doporučuje obyčejné magnezium v tabletách z lékárny, bez přísad a chutí).

při sportu doporučuji čistou vodu s vymačkaným grepem, pomerančem, ředěnou ovocnou 100% šťávu a samozřejmě vyváženou stravu – tu doporučuji všem bez rozdílu.

Daleko větší efekt než jakékoliv doplňky bude mít pro váš organismus homeopatický lék Arnica montana 9 CH - během zátěže i po ní (ideální je rozpustit 20 granulí léku do ½ litru vody a popíjet během výkonu). Uvidíte, že budete překvapená, jak Arnika funguje.

Vaše Ludmila Pszczolková

 

 

Pryč s kyselostí

 

Existuje nespočet nemocí, ale jejich společnou základní příčinou je nevhodný způsob života a stravování. Žijeme v době vysokého přísunu informací, přesto nám mnohdy uniká řada těch životně důležitých...

 Překyselení organismu je v současnosti jednou z nejnebezpečnějších civilizačních chorob, protože zdraví je bezprostředně závislé na rovnováze mezi kyselostí a zásaditostí našeho těla. Překyselení způsobuje většinu nemocí a důkladné odkyselení a doplnění minerálních látek v těle tvoří základ každé terapie.

Každé chronické onemocnění začíná lokálními (skrytými) acidózami, které pokračují celkovou latentní acidózou základní substance s odpovídajícími zánětlivými reakcemi buněk. Končí tím, že se v organismu etabluje CIRCULUS VITIOSUS, uzavřený kruh, a při následné masivní acidóze, která se může projevit ztuhnutím postižené tkáně, se ztrácí možnost řídit v ní základní životní pochody.

Veškerý život začal v moři, pH mořské vody je 8-8,5 . Krev má pH 7,35-7,4. Vyváženost acidobazického prostředí je nejdůležitější podmínkou našeho zdraví i života. Tato životně důležitá skutečnost i nadále zůstává klasickou medicínou nepovšimnutá a většina lékařů nepovažuje acidózu za bezprostřední ohrožení našeho zdraví.

Kyseliny mají ničivý účinek. Dokážou rozrušit kov nebo kámen. Pokud setrvávají v těle, aniž by se neutralizovaly, způsobují nejrůznější choroby. Zubní kazy, stejně jako revmatismus, dna, artritida, ledvinové kameny, to vše má jedinou příčinu – překyselení.

Naše nepřirozené stravovací návyky vedou k tomu, že podíl zásaditosti v našem těle je příliš nízký a podíl kyselosti naopak příliš vysoký. Starosti, zloba a stres kyselost ještě zvyšují. Dokud si tělo může brát zásadité látky z vaziva, cév a kostí, dokáže přebytek kyselin neutralizovat. Tím však dochází k úbytku minerálů, řídnutí kostí a sklerotizaci cév. Člověk je neklidný, unavený a malátný.

Hlavní příčiny překyselení organismu jsou špatná výživa a špatný způsob života. Tedy mezi konkrétní příčiny patří příliš mnoho bílkovin, cukr, alkohol, nikotin, nasycené mastné kyseliny, jedy z poživatin, chemické látky, zloba, agrese, stres a nahromaděná zátěž. Kyseliny vnikají nejdříve do krve, jsou-li však její ochranné látky vyčerpány, je přebytek kyseliny odveden do vaziva. Tento princip je podstatou celulitidy u žen. Muži mají jinak nastavený metabolismus, a proto trpí častěji dnou, která může být dlouho skrytá!

Tělo vytváří kyseliny částečně samo, připomeňme žaludeční šťávy. Svému tělu nedáváme příležitost k tomu, aby odbourávalo kyseliny samo, protože málo pijeme. Pokud se navíc nedostatečně pohybujeme, vydýchávají plíce málo kyselin, přitom nedostatek kyslíku vede k jejich další produkci. Také nedostatečný zdroj vitamínů a stopových prvků podporuje tvorbu kyselin, protože tělo nedokáže dokončit určité procesy látkové výměny. Jestliže v nevhodnou dobu něco špatného sníme, a navíc ve spěchu, může se původně zásaditá strava změnit v kyselou. Člověk si pak připadá přetažený, je chronicky unavený, zotavuje se velmi těžce a nedostatečně, má velké napětí ve svalech, bolí hlava a záda. Pokožka inklinuje k ekzémům.

Test kyselosti-určení pH hodnoty moči, je velmi snadno a levně proveditelné pomocí diagnostických proužků. Optimální hodnota pH moči je 6,7 -6,4. Ráno bývá moč kyselejší, protože během noci se tělo „čistí“.

PROGRAM K ODKYSELENÍ ORGANISMU:

  • Kontrola hodnoty pH /moči nebo slin – norma 7,1/
  • Strava bohatá na zásady
  • Dopoledne jíst nejlépe ovoce
  • Dostatečně pít (pokud možno vodu neperlivou)
  • Jíst přirozené a čerstvé potraviny
  • Omezit bílkoviny, cukr a sůl
  • Jíst v klidu a důkladně žvýkat, nejíst pozdě večer
  • Denně mít dostatek pohybu kvůli získání kyslíku a odkyselování pomocí dýchání

Cukr znamená pro naše tělo jed. Že cukr škodí zubům, to jistě každý ví. Cukr nám sice život osladí, ale naše tělo „okyselí“. Kromě toho odnímá tělu vitamin B1, které potřebuje k biochemické přeměně. Přírodní cukr z cukrové třtiny obsahuje vysoký podíl životně důležitých stopových prvků, minerálů a vitamínů. Náš cukr však toto vše ztratil rafinováním a bělením. Bílý cukr ochromuje peristaltiku střev a zatěžuje imunitní systém.

 


PRODUKTY PRO ZDRAVÍ

KOZÍ KOLOSTRUM

KOZÍ KOLOSTRUM
od 990,00 CZK s DPH

Kontakt

Lékárna v Bezovce
V Bezovce 4, 301 00 Plzeň
377 423 462
FAX 377 423 515